CWL/2016 Season/Europe/Stage 1/Challenge Division/Online Relegation Qualifier

From Call of Duty Esports Wiki
Jump to: navigation, search


2016 EU CWL Stage 1 Online Relegation Qualifier
CWLChallengeDivisionEU.png
Tournament Information
OrganizerESL
Number of Teams16
Location & Dates
TypeOnline
GameBlack Ops III
TierQualifier
Mode4v4
PlatformPlayStation 4
CountryEurope Europe
LocationEurope
Start Date2016-03-19
End Date2016-03-24
Results
WinnerExertus eSportslogo std.pngExertus eSports
SecondRampage Tempologo std.pngRampage Tempo
ThirdFAB Games eSportslogo std.pngFAB Games eSports
FourthSupremacylogo std.pngSupremacy

The 2016 EU CWL Stage 1 Online Relegation Qualifier is an invitational qualifier for Stage 2 of the 2016 COD World League. Sixteen invited teams, based off of EU CWL points rankings, will compete for four spots in Stage 1 Relegation.

Overview

Format

  • Sixteen teams attend
    • Top 16 ranked teams from EU CWL points
  • Group Stage
    • Round-Robin
    • Best of 5 Series
    • Top two teams from each pool advance to Knockout Stage
  • Knockout Stage

Game Types and Maps

Included maps and modes:

  • Hardpoint: Breach, Evac, Fringe, Stronghold
  • Search and Destroy: Breach, Evac, Fringe, Hunted, Infection, Redwood, Stronghold
  • Uplink: Breach, Evac, Fringe, Infection
  • Capture the Flag: Breach, Evac, Fringe, Stronghold

Qualified Teams

The following teams have qualified for CWL Pro Division Stage 1 Relegation:

Place Team Roster
GoldRibbon.png 1 Exertus eSportslogo std.pngExertus eSports WatsonDesireDqveeCarbines
SilverRibbon.png 2 Rampage Tempologo std.pngRampage Tempo MomentusRyanGraySkrapzTypicalNerd
BronzeRibbon.png 3 FAB Games eSportslogo std.pngFAB Games eSports GunEliteKiviBarcaTorres
CopperRibbon.png 4 Supremacylogo std.pngSupremacy MallsVortexmAxxieRpLayy

Non-Qualified Teams

Place Team Roster
QF.png 5-8 ThunderX3 Baskonialogo std.pngThunderX3 Baskonia EupHoFlexZpeLukaaSammy
HyperGames Teamlogo std.pngHyperGames Team GumpKirbyyLowAnChucky
Ironide Gaminglogo std.pngIronide Gaming BoabyCeeCuriousSamBWeeman
Enraged eSportslogo std.pngEnraged eSports CamboCoLGaTeRealizeRiRi
Show Additional Results

Participants

Eye - Show All.pngRosters

Results

Group Stage

Group A
1. Supremacylogo std.pngSupremacy 3-0 9-2
2. FAB Games eSportslogo std.pngFAB Games eSports 2-1 7-4
3. Logo std.pngQualifiers 1-2 5-8
4. Logo std.pngTeam Spud 0-3 2-9
Group B
1. Rampage Tempologo std.pngRampage Tempo 2-1 8-4
2. HyperGames Teamlogo std.pngHyperGames Team 2-1 7-5
3. KILLERFISH eSportlogo std.pngKILLERFISH eSport 2-1 6-5
4. Logo std.pngMoney Team 0-3 0-9
Group C
1. Exertus eSportslogo std.pngExertus eSports 3-0 9-3
2. Ironide Gaminglogo std.pngIronide Gaming 2-1 7-4
3. Team Menace.filogo std.pngTeam Menace 1-2 6-6
4. Logo std.pngAlvin and the Chipmunks 0-3 0-9
Group D
1. Enraged eSportslogo std.pngEnraged eSports 3-0 9-0
2. ThunderX3 Baskonialogo std.pngThunderX3 Baskonia 2-1 6-4
3. Logo std.pngChickenNuggets 1-2 4-6
4. Orbit eSportlogo std.pngTeam Orbit 0-3 0-9

Knockout Stage

Round 1
Round 2
Round 3
3rd place match

Additional Content

External Links

References