Gfinity Summer Championship

From Call of Duty Esports Wiki
Jump to: navigation, search


Overview   Scoreboards   Full Results   VODs    
Gfinity Summer Championship
Gfinitychampionship.png
Tournament Information
OrganizerGfinity
Prize Pool$ 100,000
Number of Teams16
LinksWebsite
Location & Dates
TypeOffline
GameAdvanced Warfare
TierPremier
Mode4v4
PlatformXbox One
CountryEngland England
LocationLondon
Start Date2015-07-31
End Date2015-08-02
Results
WinnerFaZe Clanlogo std.pngFaZe Clan
SecondOpTic Gaminglogo std.pngOpTic Gaming
ThirdOpTic Nationlogo std.pngOpTic Nation
Team Infusedlogo std.pngTeam Infused

Overview

Format

  • 16 Teams
    • 4 Groups
    • 4 Teams per Group
  • Dual Group Format
    • Two Teams in each group advance to Knockout Stage
  • Knockout Stage will be single elimination
  • Quarter-finals matches will be drawn after group stages.

Game Types and Maps

Included maps and modes:

  • Hardpoint: Bio Lab, Detroit, Solar, Retreat
  • Search and Destroy: Bio Lab, Detroit, Riot, Solar, Recovery
  • Uplink: Bio Lab, Comeback, Detroit

Prize Pool

Place Prize Team Roster
GoldRibbon.png 1 $ 50,000 FaZe Clanlogo std.pngFaZe Clan EnableZooMaaClaysterAttach
SilverRibbon.png 2 $ 25,000 OpTic Gaminglogo std.pngOpTic Gaming ScumpFormaLCrimsixKarma
BronzeRibbon.png 3 $ 10,000 OpTic Nationlogo std.pngOpTic Nation MBoZeRickyMiRxMochila
CopperRibbon.png 4 $ 5,000 Team Infusedlogo std.pngTeam Infused QwiKeRLXTUrbanMarkyB
QF.png 5-8 $ 2,500 Vlogo std.pngVitality.Storm TommeyJoshhPeatieWatson
Epsilon Esportslogo std.pngEpsilon Esports JoeeReedyRatedMadCat
Team Envylogo std.pngTeam Envy LoonyJKapAquaOctane
Elevatelogo std.pngElevate ClassicSlackedCrowderSlasheR
Show Additional Results

Broadcast talent

Participants

Eye - Show All.pngRosters

Results

Group Play

Group A

  Semifinals Finals
                   
Winner's bracket
  OpTic Gaminglogo std.pngOG 3
  VwS Gaminglogo std.pngVwS 0
  OpTic Gaminglogo std.pngOG 3
  Team Envylogo std.pngEnvy 2
  HyperGames Teamlogo std.pngHG 0
  Team Envylogo std.pngEnvy 3
Loser's bracket
  Team Envylogo std.pngEnvy 3
  VwS Gaminglogo std.pngVwS 1
  HyperGames Teamlogo std.pngHG 0
  HyperGames Teamlogo std.pngHG 3

Group B

  Semifinals Finals
                   
Winner's bracket
  FaZe Clanlogo std.pngFaZe 3
  Liquid Gaminglogo std.pngLiquid 0
  FaZe Clanlogo std.pngFaZe 3
  Team Infusedlogo std.pnginfs 0
  Team Infusedlogo std.pnginfs 3
  Team Kaliberlogo std.pngtK 2
Loser's bracket
  Team Infusedlogo std.pnginfs 3
  Liquid Gaminglogo std.pngLiquid 0
  Team Kaliberlogo std.pngtK 1
  Team Kaliberlogo std.pngtK 3

Group C

  Semifinals Finals
                   
Winner's bracket
  Elevatelogo std.pngELV 3
  IGI eSportslogo std.pngIGI 0
  Elevatelogo std.pngELV 3
  Epsilon Esportslogo std.pngEpsi 0
  Epsilon Esportslogo std.pngEpsi 3
  Rise Nationlogo std.pngRise 2
Loser's bracket
  Epsilon Esportslogo std.pngEpsi 3
  IGI eSportslogo std.pngIGI 0
  Rise Nationlogo std.pngRise 0
  Rise Nationlogo std.pngRise 3

Group D

  Semifinals Finals
                   
Winner's bracket
  OpTic Nationlogo std.pngON 3
  Spirit Gaminglogo std.pngSG 0
  OpTic Nationlogo std.pngON 3
  TCM-Gaminglogo std.pngTCM 2
  Vlogo std.pngV.Storm 1
  TCM-Gaminglogo std.pngTCM 3
Loser's bracket
  TCM-Gaminglogo std.pngTCM 0
  Spirit Gaminglogo std.pngSG 0
  Vlogo std.pngV.Storm 3
  Vlogo std.pngV.Storm 3

Knockout Stage

Round 1
Round 2
Round 3
3rd place match

View Games

Streams

Schedule

Time Zone Converter

  • Friday
  • Saturday
  • Sunday
Friday
Time (BST) Time (EDT) Group Stage Match
6:00 PM 1:00 PM C Challenger Elevatelogo std.pngELV vs. IGIIGI eSportslogo std.png
6:00 PM 1:00 PM C Main Epsilon Esportslogo std.pngEpsi vs. RiseRise Nationlogo std.png
7:30 PM 2:30 PM B Challenger FaZe Clanlogo std.pngFaZe vs. LiquidLiquid Gaminglogo std.png
7:30 PM 2:30 PM B Main Team Infusedlogo std.pnginfs vs. tKTeam Kaliberlogo std.png
9:00 PM 4:00 PM A Main OpTic Gaminglogo std.pngOG vs. VwSVwS Gaminglogo std.png
9:00 PM 4:00 PM A Challenger HyperGames Teamlogo std.pngHG vs. EnvyTeam Envylogo std.png
10:15 PM 5:15 PM D Challenger OpTic Nationlogo std.pngON vs. SGSpirit Gaminglogo std.png
10:15 PM 5:15 PM D Main Vlogo std.pngV.Storm vs. TCMTCM-Gaminglogo std.png
Saturday
Time (BST) Time (EDT) Group Stage Match
12:00 PM 7:00 AM C Main Epsilon Esportslogo std.pngEpsi vs. ELVElevatelogo std.png
12:00 PM 7:00 AM C Challenger Rise Nationlogo std.pngRise vs. IGIIGI eSportslogo std.png
- - B Main Team Infusedlogo std.pnginfs vs. FaZeFaZe Clanlogo std.png
- - B Challenger Team Kaliberlogo std.pngtK vs. LiquidLiquid Gaminglogo std.png
- - D Main TCM-Gaminglogo std.pngTCM vs. ONOpTic Nationlogo std.png
- - D Challenger Vlogo std.pngV.Storm vs. SGSpirit Gaminglogo std.png
- - A Main OpTic Gaminglogo std.pngOG vs. EnvyTeam Envylogo std.png
- - A Challenger VwS Gaminglogo std.pngVwS vs. HGHyperGames Teamlogo std.png
- - C Main Epsilon Esportslogo std.pngEpsi vs. RiseRise Nationlogo std.png
- - B Challenger Team Infusedlogo std.pnginfs vs. tKTeam Kaliberlogo std.png
- - A Main Team Envylogo std.pngEnvy vs. HGHyperGames Teamlogo std.png
- - D Challenger TCM-Gaminglogo std.pngTCM vs. V.StormVlogo std.png
Sunday
Time (BST) Time (EDT) Round Stage Match
11:00 AM 6:00 AM QF Main Elevatelogo std.pngELV vs. infsTeam Infusedlogo std.png
- - QF Main FaZe Clanlogo std.pngFaZe vs. EnvyTeam Envylogo std.png
- - QF Main OpTic Nationlogo std.pngON vs. EpsiEpsilon Esportslogo std.png
- - QF Main OpTic Gaminglogo std.pngOG vs. V.StormVlogo std.png
- - SF Main Team Infusedlogo std.pnginfs vs. FaZeFaZe Clanlogo std.png
- - SF Main OpTic Gaminglogo std.pngOG vs. ONOpTic Nationlogo std.png
- - 3rd Challenger OpTic Nationlogo std.pngON vs. infsTeam Infusedlogo std.png
- - GF Main OpTic Gaminglogo std.pngOG vs. FaZeFaZe Clanlogo std.png

Additional Content

See Also

External Links

References