|
Latam Norte League 2020 | |
---|---|
Tournament Information | |
Organizer | Latam Norte |
NumberofTeams | 14 |
Links | Bracket |
Location & Dates | |
Type | Online |
Game | Modern Warfare |
Tier | Minor |
Mode | 5v5 |
Platform | PlayStation 4 |
Country | Latin America |
Location | Latin America |
Start Date | 2020-05-02 |
End Date | 2020-05-17 |
Broadcast | |
Streams | Twitch |
Schedule | Spoiler-Free Schedule Export to Google Calendar |
Results | |
Winner | Shorys Gaming |
Second | Skull Cracker |
Third | Team Smog |
Fourth | Team Agarthas |
Overview[]
Format[]
- Double Elimination
- Best of 5 Series
Game Types and Maps[]
- Domination: Gun Runner, Hackney Yard, St. Petrograd
- Hardpoint: Azhir Cave, Gun Runner, Hackney Yard, Rammaza, St. Petrograd
- Search & Destroy: Arklov Peak, Gun Runner, Piccadilly, Rammaza, St. Petrograd
Final Placings[]
Place | Team | Roster |
---|---|---|
1 | Shorys Gaming | DJ • Evadde • Glaxziz • Max • Coorsa |
2 | Skull Cracker | KB • lTraDex • T1NMori • SKylie • Leyenda |
3 | Team Smog | Sparta • Sunset • CarnivoreH • Amnesity • Sydrex |
4 | Team Agarthas | Dynasty • Slayer • Venkz • Ruper • Thresh |
5-6 | Artilery Gaming | Matute • Caos • Rafa • Savage • Legendah |
LoRD x TeaM | RainTz • Mkendall • RA • Bxterz • Tyreless | |
7-8 | Janus eSports | Lewizz • Bozner • Alejoool • PapiJavi • AddriX |
Harpyx Gaming | Coca • Ryxma • INxmaly • Indra • DarkBlxde | |
Show Additional Placements | ||
9-12 | Elixir Gaming | Kao • Fapn • Predaa • Amin • Cloudzter |
Project Gaming | Combo • Swontify • xTtiti • TtitO • Loyal | |
EKU4 Gaming | Dabixo • TheKingOfRush • Bobote • Marcelo • AxeLGamerZ | |
Sygma Gaming | KhaoZz • GonZz • Rapidz • JEnergy • Chafo | |
13-14 | Creative Gaming | Juanjo • Coti • RH • Aqua • Szvey |
Sick Gaming | Hazering • SinnR • AnuBahhh • Zn3txxx • Dante | |
Hide Additional Placements |
Participants[]
Creative Gaming |
---|
|
Juanjo |
Coti |
RH |
Aqua |
Szvey |
EKU4 Gaming |
---|
|
Dabixo |
TheKingOfRush |
Bobote |
Marcelo |
AxeLGamerZ |
Elixir Gaming |
---|
|
Kao |
Fapn |
Predaa |
Amin |
Cloudzter |
Harpyx Gaming |
---|
|
Coca |
Ryxma |
lNxmaly |
Indra |
DarkBlxde |
Janus eSports |
---|
|
Lewizz |
Bozner |
Alejoool |
PapiJavi |
AddriX |
LoRD x TeaM |
---|
|
RainTz |
Mkendall |
RA |
Bxterz |
Tyreless |
Project Gaming |
---|
|
Combo |
Swontify |
xTtiti |
TtitO |
Loyal |
Sick Gaming |
---|
|
Hazering |
SinnR |
AnuBahhh |
Zn3txxx |
Dante |
|
KB |
lTraDex |
T1NMori |
SKylie |
Leyenda |
Sygma Gaming |
---|
|
KhaoZz |
GonZz |
Rapidz |
JEnergy |
Chafo |
|
Sparta |
Sunset |
CarnivoreH |
Amnesity |
Sydrex |
Results[]
Round 1
Winners Bracket
BYE
-
SMOG
3
SHY
BYE
-
SKC
3
Losers Bracket
BYE
-
BYE
-
Round 2
SMOG
3
SHY
3
SKC
3
Round 3
Round 4
SMOG
3
SHY
1
SKC
3
SHY
3
Round 5
SMOG
1
SKC
3
SHY
3
Round 6
SMOG
1
SHY
3
Grand Final
Schedule[]
[showhide] | |||||
---|---|---|---|---|---|
Sat 2 May - Sun 17 MaySat 2 May - Mon 18 MaySun 3 May - Mon 18 May2020,5,02,21,00 - 2020,5,17,23,00 | |||||
Sat 2020-05-02 | |||||
Sat 2020-05-02 | |||||
Sun 2020-05-03 | |||||
2020,5,02,21,00 | |||||
ELIX | 1 | 3 | 2020,5,02,21,0014:0023:0006:00 | HARP | |
Sun 2020-05-03 | |||||
2020,5,02,22,30 | |||||
SMOG | 3 | 0 | 2020,5,02,22,3015:3000:3007:30 | JAN | |
2020,5,03,00,00 | |||||
CREA | 0 | 3 | 2020,5,03,00,0017:0002:0009:00 | LoRD | |
2020,5,03,01,30 | |||||
PG | 3 | 0 | 2020,5,03,01,3018:3003:3010:30 | EKU4 | |
Sun 2020-05-03 | |||||
Mon 2020-05-04 | |||||
2020,5,03,21,00 | |||||
SKC | 3 | 1 | 2020,5,03,21,0014:0023:0006:00 | SYG | |
Mon 2020-05-04 | |||||
2020,5,03,22,30 | |||||
SICK | 0 | 3 | 2020,5,03,22,3015:3000:3007:30 | AGT | |
2020,5,04,00,00 | |||||
ART | 3 | 0 | 2020,5,04,00,0017:0002:0009:00 | HARP | |
2020,5,04,01,30 | |||||
SMOG | 3 | 1 | 2020,5,04,01,3018:3003:3010:30 | LoRD | |
Sat 2020-05-09 | |||||
Sun 2020-05-10 | |||||
Sun 2020-05-10 | |||||
2020,5,10,00,00 | |||||
SHY | 3 | 0 | 2020,5,10,00,0017:0002:0009:00 | PG | |
2020,5,10,01,30 | |||||
SKC | 3 | 2 | 2020,5,10,01,3018:3003:3010:30 | AGT | |
Sun 2020-05-10 | |||||
Mon 2020-05-11 | |||||
Mon 2020-05-11 | |||||
2020,5,11,00,30 | |||||
ART | 1 | 3 | 2020,5,11,00,3017:3002:3009:30 | SMOG | |
2020,5,11,02,00 | |||||
SHY | 1 | 3 | 2020,5,11,02,0019:0004:0011:00 | SKC | |
Sun 2020-05-17 | |||||
Mon 2020-05-18 | |||||
Mon 2020-05-18 | |||||
2020,5,17,23,00 | |||||
SMOG | 1 | 3 | 2020,5,17,23,0016:0001:0008:00 | SKC |
[showhide] | |||||
---|---|---|---|---|---|
Sat 9 May - Sun 17 MaySat 9 May - Mon 18 MaySun 10 May - Mon 18 May2020,5,09,21,00 - 2020,5,18,00,30 | |||||
Sat 2020-05-09 | |||||
Sat 2020-05-09 | |||||
Sun 2020-05-10 | |||||
2020,5,09,21,00 | |||||
JAN | 3 | 2 | 2020,5,09,21,0014:0023:0006:00 | CREA | |
Sun 2020-05-10 | |||||
2020,5,09,22,30 | |||||
SYG | 3 | 1 | 2020,5,09,22,3015:3000:3007:30 | SICK | |
2020,5,10,03,00 | |||||
HARP | 3 | 2 | 2020,5,10,03,0020:0005:0012:00 | SYG | |
Sun 2020-05-10 | |||||
Mon 2020-05-11 | |||||
2020,5,10,20,00 | |||||
LoRD | 3 | 0 | 2020,5,10,20,0013:0022:0005:00 | EKU4 | |
2020,5,10,21,30 | |||||
PG | 1 | 3 | 2020,5,10,21,3014:3023:3006:30 | JAN | |
Mon 2020-05-11 | |||||
2020,5,10,23,00 | |||||
AGT | 3 | 0 | 2020,5,10,23,0016:0001:0008:00 | ELIX | |
Sat 2020-05-16 | |||||
Sat 2020-05-16 | |||||
Sun 2020-05-17 | |||||
2020,5,16,20,00 | |||||
LoRD | 3 | 1 | 2020,5,16,20,0013:0022:0005:00 | HARP | |
2020,5,16,21,30 | |||||
AGT | 3 | 1 | 2020,5,16,21,3014:3023:3006:30 | JAN | |
Sun 2020-05-17 | |||||
2020,5,16,23,00 | |||||
SHY | 3 | 0 | 2020,5,16,23,0016:0001:0008:00 | LoRD | |
2020,5,17,00,30 | |||||
ART | 1 | 3 | 2020,5,17,00,3017:3002:3009:30 | AGT | |
2020,5,17,02,00 | |||||
AGT | 0 | 3 | 2020,5,17,02,0019:0004:0011:00 | SHY | |
Sun 2020-05-17 | |||||
Mon 2020-05-18 | |||||
Mon 2020-05-18 | |||||
2020,5,18,00,30 | |||||
SMOG | 1 | 3 | 2020,5,18,00,3017:3002:3009:30 | SHY |
[showhide] | |||||
---|---|---|---|---|---|
Sun 17 MayMon 18 MayMon 18 May2020,5,18,02,00 - 2020,5,18,03,30 | |||||
Sun 2020-05-17 | |||||
Mon 2020-05-18 | |||||
Mon 2020-05-18 | |||||
2020,5,18,02,00 | |||||
SKC | 0 | 3 | 2020,5,18,02,0019:0004:0011:00 | SHY | |
2020,5,18,03,30 | |||||
SKC | 1 | 3 | 2020,5,18,03,3020:3005:3012:30 | SHY |